We wrześniu Twierdza Modlin za półdarmo

2014-08-08 | autor: Administrator

Nadchodzi wydarzenie, w którym po prostu nie wypada nie wziąć udziału. Już 21 września odbędzie się wielka rekonstrukcja obrony Twierdzy Modlin z 1939 r.  I nie będzie to jedyny pretekst do tego, aby poznać to niezwykłe miejsce!

 

Forteca w pigułce

Twierdza Modlin to największa, najlepiej zachowana i, naszym zdaniem, najpiękniejsza twierdza w Polsce. W Europie konkurować z nią może jedynie Verdun. Położona jest w Nowym Dworze Mazowieckim, tuż przy lotnisku w Modlinie, 34 km na północ od Warszawy. Pierwsze umocnienia budowali w niej już Szwedzi podczas Potopu. W 1806 r. sam Napoleon Bonaparte dał rozkaz do budowy twierdzy murowanej (do dziś istnieją obiekty z tego okresu). Prawdziwy rozmach zawdzięcza ona jednak Rosjanom. Car Mikołaj I, który przemianował Modlin na Nowogieorgiewsk, był tu aż 17 razy i osobiście doglądał postępów w rozbudowie. W czasach carskich powstał m. in. najdłuższy budynek w Europie – koszary obronne o długości ponad 2 km, których ściany zewnętrzne są grube na 2 m i które mogły pomieścić 20 000 żołnierzy. Koszary stanowiły trzecią, ostatnią linię obrony fortecy położonej na wysokiej skarpie u ujścia Narwi do Wisły. Pod nazwą Twierdza Modlin kryje się o wiele więcej: forty (oddalone nawet o kilkanaście km od cytadeli), prochownie, podziemne przejścia, bramy, ale też przepiękne kasyno oficerskie, bloki mieszkalne dla wojska, pralnia, piekarnia, a nawet stacja gołębi pocztowych.

Co nas czeka we wrześniu

Nic dziwnego, że Twierdza Modlin odgrywała ważną rolę w najbardziej doniosłych wydarzeniach w historii Polski i Europy. Podczas II wojny światowej broniła się jeden dzień dłużej niż Warszawa. Co roku upamiętniany jest heroiczny wyczyn obrońców z 1939 r. W tym roku – 21 września o godz. 15.00 przy Bramie Północy, jednym z najstarszych zabytków w twierdzy, odbędzie się wyczekiwana przez wielu rekonstrukcja, niezwykłe widowisko pełne efektów specjalnych. Tego samego dnia - Bieg Czterech Generałów na dystansie 10 km.

Warto jednak wybrać się do Twierdzy już w sobotę. Na turystów czekać będą przewodnicy, którzy za darmo oprowadzą nas po Modlinie wybranym zgodnie z naszymi zainteresowaniami szlakiem. Nie będą zawiedzeni amatorzy kultury francuskiej i rosyjskiej. Na młodszych czeka szlak Baśki Murmańskiej – niedźwiedzicy polarnej, którą z mroźnych krańców Rosji sprowadzili tu polscy żołnierze i która podczas defilady w Warszawie zasalutowała Piłsudskiemu.

Trzeba też wiedzieć, że nawet jeżeli nie byłeś jeszcze w Twierdzy Modlin (a trzeba zobaczyć ją w życiu chociaż raz), prawdopodobnie widziałeś ją już w kinie lub telewizji. Właśnie tu powstawały takie hity jak: „Czas honoru”, „W ciemności”, „Róża”, „Bitwa Warszawska” czy kultowi już „CK Dezerterzy”. Po plenerach filmowych także oprowadzi przewodnik. Jeżeli pogoda pozwoli, będzie można obejrzeć któryś z tych filmów pod gwiazdami.

Jakby tego było mało – miejscowe hotele, restauracje i obiekty zabytkowe zaserwują nam kuszące rabaty.

Szczegółowe informacje wkrótce na www.nowydwormaz.pl/zapoldarmo i www.facebook.com/zapoldarmo

Powrót do listy aktualności