Baśka Murmańska w Twierdzy Modlin

2011-04-19 | autor: administrator

Od 8 września biały miś nie będzie się już kojarzył turystom tylko z Krupówkami, a Wojtek nie będzie jedynym znanym niedźwiedziem związanym z polską armią. Nadchodzi Baśka Murmańska: nowy, skierowany szczególnie do najmłodszych produkt turystyczny przygotowany przez Miasto Nowy Dwór Mazowiecki i Lokalną Organizację Turystyczną Trzech Rzek.

 

Kim jest Baśka?

Baśka Murmańska to niedźwiedzica polarna, która w pierwszej połowie XX w. trafiła z mroźnego wschodu z polskimi żołnierzami do modlińskiej fortyfikacji. Jej losy spisał Eugeniusz Małaczewski. Dzięki niemu wiemy dziś, że Baśka (to imię nadał jej pewien kapral) miała na swoim koncie liczne i jakże ciekawe przygody.

Jeszcze na Murmanie Baśka zadarła z dowódcą wojsk Ententy, uczestnicząc – mimo woli - w żołnierskich konkurach o serce pewnej damy. W Polsce za to - to jej urokowi uległ sam Marszałek Piłsudski.

Swoje najszczęśliwsze miesiące Baśka spędziła w Twierdzy Modlin. Żyła tu czas wraz z wojakami, którzy byli dla niej jak rodzina. Ona sama zresztą nauczyła się zachowywać tak, jak oni. Umiała chodzić na dwóch łapach, salutować (przed Piłsudskim), a nawet bić się (incydent w Gdańsku). Kochała ludzi, choć – jak się na końcu okazało – nie wszyscy tę miłość odwzajemniali.

Wyjątkowa historia Baśki Murmańskiej stała się podstawą do stworzenia produktu turystycznego. Biały pluszowy miś ma zachęcać podróżników do odwiedzenia absolutnie unikalnej fortyfikacji położonej na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, 34 km na północ od Warszawy.

 

Skąd pomysł?

Pomysłodawcą całej akcji jest pozarządowa Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek. Prezes LOT, Sebastian Sosiński tłumaczy: W zeszłym roku przeprowadziliśmy badania ruchu turystycznego na naszym terenie. W naszej siedzibie [ul. Ledóchowskiego 164 w zabytkowej części Nowego Dworu Mazowieckiego, Twierdzy Modlin] znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, które prowadzimy, mamy więc dane z pierwszej ręki. Okazało się, że znaczną lukę w przekroju odwiedzających Twierdzę stanowią rodziny z dziećmi. Zaczęliśmy się zastanawiać, jak ich do nas przyciągnąć. Biały, przyjazny miś firmujący pakiet atrakcji skierowany do młodych podróżników zdawał się nam bardzo dobrym rozwiązaniem. Na początku 2012 r. odbyło się spotkanie władz LOT z władzami Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Burmistrz z wielkim entuzjazmem przyjął koncepcję przypomnienia postaci Baśki Murmańskiej i zaadaptowania jej do celów promocyjnych i turystycznych. Nowy Dwór Mazowiecki to miejsce absolutnie wyjątkowe. To tu znajduje się nie tylko Twierdza Modlin, ale też najmłodsze polskie lotnisko. Miasto jest na wskroś nowoczesne i dynamicznie się rozwija, nie zapominając o swojej bogatej, ponad 600-letniej tradycji. Dzieje Baśki Murmańskiej to istna perła wśród lokalnych podań. Warto, aby ta historia stała się szerzej znana i żeby dzięki niej jeszcze więcej osób korzystało z dobrodziejstw naszego terenu, a jest ich naprawdę multum – mówi Burmistrz, Jacek Kowalski.

Potem poszło już z górki…

 

Przebieg akcji

Kluczowym założeniem produktu jest stworzenie w Twierdzy Modlin specjalnego, misiowego szlaku. Dzieci i młodzież wyposażone w specjalne mapy, dostępne w informacji turystycznej i Internecie, przemierzać będą Twierdzę, szukając figurek białych niedźwiedzi ustawionych w różnych punktach dzielnicy. Nie będzie to tradycyjne zwiedzanie, ale przygoda podobna do gry miejskiej. Oczywiście lokalizacja poszczególnych punktów dostosowana będzie do wieku podróżników. Niewątpliwie będą to jednak miejsca warte zobaczenia, ukazujące wyjątkowość Twierdzy. Tego zresztą nie da się opisać. Trzeba to zobaczyć na własne oczy. Mury fortyfikacji pamiętają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, odwiedzenie tego miejsca ma zatem także  charakter edukacyjny i patriotyczny.

Na mapach figurować będzie kilka miejsc, a znalezienie każdego równać się będzie zdobyciu punktu. Po ukończeniu trasy gracz powróci do Centrum Informacji Turystycznej, aby wymienić punkty na nagrody.

A tych jest kilka.

Organizatorzy, aby ocalić od zapomnienia dzieje Baśki Murmańskiej, przede wszystkim wznowili publikację Eugeniusza Małaczewskiego. Wydany został też specjalnie komiks-kolorowanka, który opowiada tę historię w bardziej przystępnej, rysunkowej wersji. W komplecie do komiksu przygotowano kredki. A do tego wszystkiego białe breloczki-misie. Wszystko sygnowane wizerunkiem Baśki stworzonym specjalnie na potrzeby realizacji produktu turystycznego.

Wszystkie informacje o Baśce Murmańskiej znajdą się na stronie internetowej, no i oczywiście najpopularniejszym portalu społecznościowym, Facebook.

Miasto Nowy Dwór Mazowiecki i Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek liczą, że w dalszym promowaniu produktu pomogą lokalni przedsiębiorcy z branży turystycznej. Miasto ma ogromny potencjał do rozwoju tej dziedziny gospodarki. Jednymi z największych jego atutów pod tym kątem są, obok Twierdzy: niedawno otwarte lotnisko w Modlinie, walory przyrodnicze, bogata oferta kulturalna i sportowa Nowego Dworu Mazowieckiego, świetne położenie Miasta. W ostatnim czasie znacznie poprawiła się baza hotelowa. Kwitnie tu też – dzięki bliskości metropolii warszawskiej turystyka weekendowa. Lokalni usługodawcy mogą dzięki Baśce zwiększać swoje obroty.

 

Premiera

Produkt ujrzy światło dzienne 8 września. Tego dnia w Nowym Dworze Mazowieckim odbywać się będą obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku EDD towarzyszy hasło: Tajemnice codzienności, które idealnie koresponduje z losami Baśki.

Tego dnia odbędzie się pierwsza gra miejska szlakiem Baśki Murmańskiej. Zostanie uroczyście zakończona w siedzibie LOT.

 

 

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Martyna Kordulewska, Aneta Pielach-Pierścieniak
22 51 22 204, 22 51 22 203

Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek
Marek Kozłowski, Maria Lipko
22 71 33 279

Powrót do listy aktualności