2013 rok na szlaku Baśki Murmańskiej

2013-12-30 | autor: Administrator

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. Przypomnijmy sobie zatem, co działo się na szlaku Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin.

W tym roku szlak doczekał się dwóch dużych wyróżnień. W ogólnopolskim plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2012 zajął trzecie miejsce. Przyznano mu także certyfikat Województwa Mazowieckiego dla najlepszego produktu turystycznego w regionie. Nagrody zapewniły produktowi nie tylko prestiż, ale i - dzięki zainteresowaniu mediów - większy rozgłos.

Pluszowa Baśka trafiła na początku roku do zakopiańskiego Muzeum Misiów, a lato spędziła na wystawie w Ustce. W obu lokalizacjach mogły spotkać ją rzesze turystów odwiedzających te kurorty.

Organizatorzy szlaku podjęli starania, aby umieścić figurę niedźwiedzicy w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z relacją Małaczewskiego szlak powrotu Murmańczyków do Polski wiódł przez Londyn, w którym Baśka i żołnierze witani byli jak rodzina królewska. Nawiązano korespondencję z burmistrzem stolicy Wielkiej Brytanii i władzami okręgu Westminster.

Ukończony został także pomnik misia w zakroczymskim Garnizonie Nowowilejka.

W kwietniu Baśka była patronką mistrzostw Polski w szermierce rozgrywanych na terenie Twierdzy Modlin. W czerwcu odbył się finał konkursu na własną książkę i gazetę o niej. W tym miesiącu Baśka odwiedziła też m. in. Dni Nowego Dworu Mazowieckiego i piknik rodzinny w Hotelu Royal. We wrześniu świętowaliśmy pierwsze urodziny szlaku.

Pod koniec roku ze szlaku Baśki wyłączona została lokalizacja przy Bramie Ostrołęckiej. Odbyły się już jednak rozmowy z właścicielami potencjalnych nowych „domostw” niedźwiadka. Do rozpoczęcia sezonu turystycznego w 2014 r. szlak zmieni swoje oblicze. Zwiedzanie go będzie możliwe na więcej sposobów. Także w przyszłym roku na terenie Twierdzy, zgodnie z projektem dofinansowanym z UE, stanie makieta Baśki Murmańskiej, a materiały z nią związane przetłumaczone zostaną na język angielski.

Co jeszcze przyniesie 2014 rok? Zobaczymy. Oby obfitował w co najmniej tyle samo dobrych wydarzeń, co mijający, czego sobie i innym życzymy.

Turystom dziękujemy za odwiedziny. Mamy nadzieję, że poszukiwania Baśki będą skłaniać do powrotów do Twierdzy Modlin. Tym, którzy wizytę na szlaku wpisali na listę noworocznych postanowień, życzymy realizacji tego i innych planów!

Organizatorzy szlaku

Powrót do listy aktualności