Szlak Baśki przetarty!

2012-09-10 | autor: administrator

W sobotę, 8 września pierwsi mali podróżnicy pokonali szlak niedźwiedzicy, Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin. Szlak, którego zwiedzanie przypomina grę miejską jest kluczowym elementem produktu turystycznego przygotowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną Trzech Rzek i Miasto Nowy Dwór Mazowiecki.

Na terenie Twierdzy Modlin (dzielnicy Nowego Dworu Maz.) stanęło sześć figurek białych niedźwiedzi. Młody turysta wraz z opiekunami, wyposażony w kartę z rymowanymi wskazówkami dotyczącymi poszczególnych lokalizacji i mapę, ma za zadanie odnaleźć figurki, przy okazji poznając wyjątkowość tej fortyfikacji. Po ukończeniu szlaku w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Ledóchowskiego 164 dostaje nagrody związane z Baśką, m. in. komiks ilustrujący jej, pełne przygód, losy.

Dzieje Baśki Murmańskiej spisał Eugeniusz Małaczewski. Z książki jego autorstwa wiemy, że Baśka – biała niedźwiedzica przybyła do Twierdzy wraz z polską armią z odległych, mroźnych krańców Rosji. Na Murmanie zadarła, uczestnicząc w konkurach o względy pewnej damy, z dowódcą wojsk Ententy. W Polsce za to jej urokowi uległ sam Marszałek Piłsudski. Baśka salutowała przed nim w trakcie defilady na placu Saskim. 

Sympatyczna niedźwiedzica ma przyciągnąć do Twierdzy Modlin dzieci i młodzież z rodzicami. Z badań prowadzonych w ubiegłym roku przez LOT Trzech Rzek wynika bowiem, że ta grupa odwiedzała fortyfikację najrzadziej. Teraz jest szansa, aby to zmienić.

Pierwsze rodziny stanęły na szlaku 8 września. Tego dnia w Nowym Dworze Mazowieckim obchodzono Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem: Tajemnice codzienności. Odbyła się inauguracyjna gra miejska, która przyciągnęła śmiałków z różnych zakątków Polski. Uczestnicy gry poznali założenia produktu turystycznego, uroczyście odebrali nagrody … no i mogli sfotografować się z Baśką. Organizatorzy akcji spotkali się z pozytywnymi wrażeniami przemierzających szlak.

Produkt, który wystartował w weekend będzie ewoluował. Liczba lokalizacji figurek Baśki może się zwiększyć, ale nie brakuje i innych pomysłów na rozwój przedsięwzięcia. 

Więcej o Baśce na www.facebook.com/baskamurmanska

Poniżej kilka zdjęć:

Baśka w Centrum Informacji Turystycznej

 

Figurka Baśki i dzieci

 

Poszukiwania

 

Uczestnicy pierwszej gry

 

W Twierdzy Modlin jest OK!

Powrót do listy aktualności